Forum www.ararchitekci.fora.pl Strona Główna www.ararchitekci.fora.pl
Architektura Krajobrazu- Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Ochrona właśności intelektualnej

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.ararchitekci.fora.pl Strona Główna -> I ROK (s. niestacjonarne)
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Nataaallka




Dołączył: 25 Lut 2008
Posty: 204
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 21:51, 07 Maj 2008    Temat postu: Ochrona właśności intelektualnej

Tu jest troche uproszczony wyklad z lutego Wink (REGUŁKI) cieszyć sie tam ;P Jeszcze dzis póżnym wieczorem dołącze marcowy z kwietniowym ale zobacze jak mi zmeczenie pozwoli ;] zrobić sobie z tego ściągi i zdać ;P Znikneły mi moje pogrubienia buuu Sad

Dobra niematerialne nie mają postaci materialnej, nie są rzeczami. Istnieją niezależnie od rzeczy. Rodzaje: utwory(prawa autorskie), rozwiązania (wynalazki, wzory użytkowe), oznaczenia(przedsiębiorstw, firmy).
Konwencja o ustanowieniu światowej org własności intelek. Określa, że własność intelekt oznacza prawa odnoszące się do dzieł literackich, artystycznych i naukowych, do programów TV i radiowych, wynalazków, wzorów przemysłowych oraz ochrony przed nieuczciwą konkurencją.
Prawa własności intelektualnej to prawa nadawane osoba nawet w woli pomysłu. Zazwyczaj przysługują twórcą jako prawo wyłączne na stosowanie tych utworów przez pewien określony czas.
Prawa autorskie jako kategoria wł intelek. Ustawa z dnia 4 luty 1994. Przedmiotem prawa jest utwór zaliczany do dóbr niematerialnych których występuje zależnie od przedmiotów materialnych tj. nośników na których zostały utrwalone. Służy przede wszystkim obronie interesów osobistych i majątkowych twórcy, chroni autora i jego materialne interesy.
Nie stanowią przedmiotu prawa autorskiego akty normatywne, urzędowe dokumenty, proste info prasowe. Wyróżniają te prawa również utwory zbiorowe i zbory utworów. Przedmioty p autorskiego: przyjmuje zasadę zgodnie z którą pierwotnym nabywcą praw aut do utworu jest jego twórca.
Utwór jest nim każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze ustalonym w jakiejkolwiek postaci niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia. Są to wyrażone słowem, symbolami matematycznymi, znakami graficznymi utwory: literackie, publicystyczne, kartograficzne, programy komp, plastyczne, fotograficzne, muzyczne, sceniczne, architektoniczne. Jedynie twórcze działo można uznać za utwór a nie jakikolwiek przejaw działalności intelekt człowieka. Istotną cecha jest występowanie elementów twórczych tzn utwór stanowić ma uzasadniony rezultat działalności o charakterze kreacyjnym i musi mieć charakter indywidualny. Rodzaje: u samoistne, takie w których nie wykorzystano twórczych elementów pochodzących z dzieł innych autorów. U niesamoistne obejmują dzieła zależne i dzieła z zapożyczeniami.
Prawa pokrewne Przedmiotami są: artystyczne wykonania, nadawanie programów TV i radiowych, fonogramy i wideogramy, wydania naukowe i krytyczne.
Twórcą jest osoba fiz, której nazwisko w tym charakterze uwidoczniono na egzemplarzach utworu lub której autorstwo podano do publicznej wiadomości. Dopóki twórca nie ujawni swego autorstwa w wykonaniu prawa aut zastępuje go producent albo wydawca a w razie ich barku właściwa organizacja.
Autorskie prawa osobiste uprawnienia które składają się na nie wynikają z osobistego zaangażowania się autora ze swoistej emocjonalnej więzi, która łączy twórcę z dziełem. Zawsze powstają na rzecz twórcy i czasem współtwórcy. Po śmierci twórcy prawa te mogą być wykonywane przez wskazane osoby lub przez właściciela stowarzyszenia lub przenieść i nie podlegają zrzeczeniu się.
Katalog osobistych praw aut jest otwarty, zawiera: oznaczenia utworu swoim nazwiskiem lub pseudonimem albo udostępnia go anonimowo, nienaruszalności treści i formy utworu oraz jego rzetelnego wykorzystania, decydują o pierwszym udostępnieniu utworu publiczności, nadzoru nad sposobem korzystania z utworu.
Autorskie prawa majątkowe uprawnienia, które mogą mieć wartość ekonomiczną. Są one bezwzględne i mogą być skuteczne wobec wszystkich. Bezwzględność polega na wyłącznym korzystaniu z dzieła lub rozpowszechnienia. Osoby trzecie chcąc korzystać z utworu muszą uzyskać specjalne pozwolenie twórcy lub jego następcy. Twórcy przysługuje prawo do korzystania z utworu i rozporządzania nim na wszystkich polach eksploatacji oraz wynagrodzenia za korzystanie z utworu.
Prawo do korzystania z utworu oznacza, ze przedmiot uprawniony może swego utworu używać w inny sposób, czerpiąc z tego tytułu konkretne zyski. Te prawa SA ograniczone czasowo. Wygasają z upływem 70 lat od śmierci twórcy.
Obrót prawami autorskimi Jedynie autorskie prawa majątkowe mogą być przedmiotem obrotu cywilnoprawnego. Można tu wyróżnić umowy między żyjącymi oraz dyspozycje na wypadek śmierci, czyli rozporządzeniami testamentowymi.
Umowy między żyjącymi dzielą się na: rozporządzające i licencyjne. Te pierwsze przenoszą prawa autorskie w określonym zakresie na inny podmiot, natomiast licencyjne jedynie uprawniają do korzystania z utworu w określony sposób. Licencyjne dzielą się na: właściwe (udzielający licencji jest wyłącznie uprawniony z tytułu państwa danego dzieła), sublicencyjne (została udzielona przez osobę która wcześniej otrzymała licencje), wyłączne, niewyłączne, pełne(zezwala na korzystanie na wszystkich prawach eksploatacji), niepełne (zostały określone w umowie).
Ochrona praw autorskich Osoba uprawniona którego autorskie prawo majątkowe zostało naruszone może żądać od osoby która naruszyła to prawo zaniechania naruszeń, usunięcia skutków naruszeń i nagrodzenia wyrządzonej szkody i wydanie uzyskanych korzyści. Ten kto przywłaszcza sobie autorstwo albo wprowadza w błąd podlega karze grzywnej.
Prawo własności przemysłowej Prawo do druku własności przem ujmuje się jako odrębną grupę praw na dobrach niematerialnych. Wśród dóbr niematerialnych (chronią one) : wynalazki, wzory użytkowe, przemysłowe, zarejestrowane znaki towarowe i usługi. Są to prawa wyłączne i bezwzględne o charakterze majątkowym, które powstają na mocy decyzji administracyjnej organu państwowego.
W Polsce organem uprawnionym do wydawania decyzji w przedmiocie nabycia prawa własności przemysłowej, jego nabycia, umorzenia, wygaśnięcia jest urząd patentowy RP. Wydanie decyzji następuje na wniosek podmiotu zainteresowanego nabyciem ochrony.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Nataaallka




Dołączył: 25 Lut 2008
Posty: 204
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 23:46, 07 Maj 2008    Temat postu: Część 2 :)

Dokument patentowy dla patentu na wynalazki, świadectwo ochronne dla prawa ochronnego na wzór użytkowy, świadectwa rejestracji dla prawa w rejestracji wzoru przemysłowego, świadectwa ochronnego dla prawa ochronnego na znak towarowy. Urząd pat prowadzi: rejestr wzorów użytkowych, przemysłowych oznaczeń geograficznych, znaków towarowych. Chronione są: wynalazki, wzory użytkowe i przem, zarejestrowane znaki usługowe i towarowe.
Wynalazek podst dobro chronione. Wynalazek na który może być udzielona ochrona musi dotyczyć techniki i spełniać 3 kryteria: musi być nowy, posiadać poziom wynalazczy, nadawać się do przemysłowego stosowania bez względu na dziedzinę techniki.
Wyróżnia się 4 kategorie wynalazków: sposoby, urządzenia, produkty, zastosowania.
Sposoby opisywane są przez podanie czynności procesów w jakich się odbywają a także określenie użytych surowców, narzędzi, urządzeń.
Urządzenia są charakteryzowane przez ich cechy konstrukcyjne, umiejscowienie danych elementów względem siebie.
Produkty opisuje się za pomocą podania składników danej subst, przez jej skład jakościowy.
Zastosowania formułowane SA w kategorii sposobu (w jaki sposób są wykonywane)
Nie używamy danego dobra za wynalazek: teorii naukowych i metod matematycznych, planów zasad i metod dotyczących działalności gospoda, gier, programów do maszyn cyfrowych.
Nie udzielamy patentu na: wynalazki których wykorzystanie było by sprzeczne z porządkiem publicznym lub dobrami obyczajowymi, odmiany roślin lub rasy zwierząt oraz czysto biologiczne sposoby hodowli roślin i zwierząt, sposoby leczenia ludzi lub zwierząt metodami chirurgicznymi oraz terapeutycznymi i sposoby diagnostyki stosowane na ludziach lub zwierzętach.
Patent jest prawem podmiotowym o charakterze wyłącznym ograniczonym czasowo (np. na okres 20 lat) przedmiotowo i terytorialnie, oraz udzielonym przez odpowiedni organ po spełnieniu prawnie przewidzianych wymogów. Zapewnia prawo do wyłączności (monopol) korzystania przez uprawnionego na danym terytorium z rozwiązania bedącego przedmiotem wynalazku. Wyłączność ta dotyczy wszystkich form korzystania z wynalazku w celach zarobkowych i nie zarobkowych. Jest zbywalny i podlega dziedziczeniu
Istotą monopolu zarobkowego jest możliwość zakazania przez właściciela patentu korzystania z wynalazku przez inne osoby. Przesłanki zdolności patentowej: nowość, poziom wynalazczy, przemysłowa stosowalność.
Patenty udzielane SA z reguły na zasadzie pierwszeństwa, tzn przyznanie ochrony na wynalazek następuje na rzecz tego podmiotu, który pierwszy dokonał zgłoszenia ochrony.
Umowa licencyjna musi być zawarta pod rygorem nieważności w formie pisemnej i czas trwania określają strony w formie pisemnej . Wygasa najpóźniej z chwilą wygaśnięcia patentu. Rodzaje: wyłączna, niewyłączna, pełna, sublicencja, ograniczona, aktywna.
Postępowanie w sprawie uzyskania patentu: 1) Zgłoszenie wynalazku do urzędu patentowego. 2) Czynności podejmowane przez urząd patentowy, w toku rozpatrywania zgłoszenia wynalazku (ogłoszenie o zgłoszeniu wynalazku, sporządzenie sprawozdania o stanie techniki obejmującego wykaz publikacji). Jeżeli urząd stwierdzi brak ustawowych warunków to wydaje decyzję o odmowie wydania patentu. Jeżeli nie stwierdzi ich braków a upłynął okres 6 msc od dnia o zgłoszeniu to wydaje decyzje o wydanie patentu.
Udzielony patent podlega wpisowi do rejestru patentowego i udzielenia patentu stwierdza się przez wydanie dokumentu patentowego i częścią składową jest opis patentowy.
Opis patentowy jest publikowany przez urząd patentowy. Od decyzji i postanowień urzędu patentowego stroni wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy. Wniosek rozpatruje izba odwoławcza urzędu patentowego.
Ochrona patentowa jest płatna, urząd patentowy zawiera opłaty jednorazowe i okresowe stanowiące dochód budżetu państwa.
Wynalazek tajny przez obywatela polskiego może być uznany za tajny jeżeli dotyczy obronności lub bezpieczeństwa państwa.
Wynalazki biotechnologiczne na które mogą być udzielone patenty uważa się w szczególności wynalazki dotyczące roślin lub zwierząt jeżeli możliwości techniczne stosowania wynalazku nie ograniczają się do szczególnej odmiany roślin lub rasy zwierząt.
Licencja przymusowa urząd patentowy może udzielić zwolnienia na korzystanie z opatentowanego wynalazku innej osobie gdy np. jest to konieczne do zapobiegania lub usunięcia stanu zagrożenia bezpieczeństwa państwa w szczególności o ochronie życia i zdrowia ludzkiego.
Patent europejski udziela się na podstawie konwencji o patencie Eu sporządzonym 5.10.73 w Monachium. Nie jest aktem unijnym. Wywiera ten sam skutek prawny i uznaje uprawnionemu takie same prawa jakie wynikają z patentu krajowego. Jest udzielany na 20 lat.
Spod regulacji konwencji wyłączono m.in. : odkrycia matematyczne, programy komp, metody chirurgiczne i diagnostyczne stosowane wobec ludzi i zwierząt.
Hodowca może wystąpić o zarejestrowanie przez centralny ośrodek badania odmian roślin uprawnych odmiany roślin wyhodowanej przez siebie i spełniającej określone w przepisach wymagania.
Do krajowego rejestru wpisuje się odmianę jeżeli: jest odrębna, wyrównana i trwała oraz jeżeli: ma zadowalająca wartość gosp w przypadku określonych gat roślin uprawnych, hodowca adał odmianie nazwę zgodnie z wymaganiami określonymi w przepisach unijnych, hodowca zachowuje odmianę i posiada jej materiał siewny w ilości wystarczającej do prowadzenia badań tej odmiany.
Odmianę uznaje się za odrębną jeżeli: w dniu złożenia wniosku o wpis do krajowego rejestru różni się ona w sposób wyraźny co najmniej jedną właściwością od innej odmiany.
Odmianę uznaje się za wyrównaną jeżeli przy uwzględnieniu sposobu właściwego dla tej odmiany jest ona wystarczająco jednolita pod względem właściwości branych pod uwagę przy badaniach odrębności jak również innych właściwości zużytych do opisu tej odmiany.
Hodowca oznacza osobę która: wyhodowała albo odkryła i wyprowadziła odmianę, jest lub była pracodawcą osoby o której mowa wyżej, albo zawarła umowę w ramach której inna strona tej umowy wyhodowała albo odkryła odmianę, jest następcą osób w/w, zachowuje odmianę.
Prawo do odmiany z chwilą wpisu do rejestru hodowcy przysługuje to prawo. Upoważnia hodowcę do wyłącznego czerpania korzyści majątkowej z takiej odmiany. Jako jedyny jest uprawniony do wprowadzenia odmiany do obrotu.
Odmiany roślin okres 25 lat
Odmiany krzewów i bylin 20 lat
Inne odmiany 10 lat.
Ustawa o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji Czynem nieuczciwej konkurencji jest działanie sprzeczne z prawem lub dobrami obyczajowymi jeżeli zagraża lub narusza interes innego przedsiębiorcy lub klienta. Czynem jest m.in. takie oznaczanie przedsiębiorstw które może wprowadzić w błąd klientów co do jego tożsamości poprzez używanie firmy, nazwy albo innego symbolu wcześniej używanego zgodnie z prawem do oznaczania przedsiębiorstw. Czynem też jest opatrywanie towarów lub usług fałszywym oznaczeniem geograficznym albo takie oznaczenie towarów lub usług które może wprowadzić klientów w błąd co do pochodzenia, ilości, jakości składników.

Zrobicie z tym co chcecie, ja robilam ściage dla siebie a że na kompie to sie podzielilam ladnie ;D


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.ararchitekci.fora.pl Strona Główna -> I ROK (s. niestacjonarne) Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin